A- A+

WĘGRY PO I WOJNIE ŚWIATOWEJ (1918-1919)

DEPORTACJE ŻYDÓW Z WĘGIER DO AUSCHWITZ

DEPORTACJE ŻYDÓW Z WĘGIER DO AUSCHWITZ

WĘGRY PO I WOJNIE ŚWIATOWEJ (1918-1919)

Po zakończeniu I wojny światowej Węgry w wyniku traktatu w Trianon utraciły ponad 2/3 terytorium i niemal tyleż samo ludności. Poza granicami kraju znalazły się tereny zamieszkałe przez liczną mniejszość węgierską: w południowej Słowacji, Siedmiogrodzie i Wojwodinie (Banacie i Baczce). Fakt ten silnie zdeterminował politykę zagraniczną państwa przez całe dwudziestolecie międzywojenne, powodując stałą tendencję do poszukiwania rozwiązań, mających przywrócić Węgrom zajmowaną uprzednio znaczącą pozycję w Europie Środkowej.

Opracowanie graficzne: Daniel Nowakowski

Mapa Węgier po I wojnie światowej.

Jeśli w okresie istnienia dualistycznej monarchii austrowęgierskiej władze w Budapeszcie starały się zwalczać dążenia niepodległościowe narodów słowiańskich, to ich polityka wobec Żydów, którzy z oczywistych przyczyn nie domagali się utworzenia własnego państwa, była zazwyczaj tolerancyjna. Sytuacja ta uległa zmianie w 1919 roku po wybuchu rewolucji komunistycznej, kierowanej po części przez działaczy pochodzenia żydowskiego. Wkrótce, w wyniku interwencji zbrojnej oddziałów czeskich, rumuńskich i serbskich, wspierających walczącą z komunistami Armię Narodową, doszło do obalenia tzw. Węgierskiej Republiki Rad. Po okresie represji, będących odpowiedzią na „czerwony terror”, władzę w kraju przejęło wojsko i ugrupowania polityczne o charakterze konserwatywnym, reprezentujące tradycyjne kręgi wielkich posiadaczy i szlachty.


Tłum ludzi odwróconych plecami do obiektywu. Nad nimi stoi i przemawia Bela Kun – ubrany w garnitur. Mina poważna. W tle ludzie siedzący ponad tłumem najprawdopodobniej na jakiejś konstrukcji.

Źródło: Domena publiczna

Przywódca komunistów Bela Kun przemawia na wiecu.

Traktat w Trianon – podpisany 4 czerwca 1920 roku przez delegację węgierską oraz przedstawicieli USA, Wielkiej Brytanii, Francji, Włoch, Rumunii, Królestwa SHS (późniejsza Jugosławia), Czechosłowacji i Polski. Przewidywał on redukcję armii do poziomu 35 tys. żołnierzy, ograniczenia w utrzymaniu produkcji zbrojeniowej, wypłatę reparacji oraz przede wszystkim utratę znacznych terenów na rzecz Czechosłowacji (Słowacja, Ukraina Zakarpacka), Rumunii (Siedmiogród), Jugosławii (Chorwacja, Bośnia, Hercegowina, Banat, Baczka), Austrii (Burgerland) oraz Polski (drobne nabytki na Spiszu i Orawie).