A- A+

WYPĘDZENIA ŻYDÓW

ANTYJUDAIZM I ANTYSEMITYZM NA PRZESTRZENI WIEKÓW

ANTYJUDAIZM I ANTYSEMITYZM NA PRZESTRZENI WIEKÓW

WYPĘDZENIA ŻYDÓW

Pod koniec XII w. nienawiść do wyznawców judaizmu przybrała także formy wypędzeń. Najwcześniej Żydzi zostali wypędzeni z Francji, potem z Anglii i innych krajów Europy Zachodniej. Najbardziej znany jednak przykład wypędzeń pochodzi z Hiszpanii, skąd Żydzi zostali wygnani w 1492 roku. Doprowadziło to do upadku oryginalnej kultury sefardyjskiej, która przez kilka wieków rozwijała się na Półwyspie Iberyjskim. Uciekający przez prześladowaniami z Europy Zachodniej Żydzi osiedlali się głównie na ziemiach państwa polskiego i litewskiego.

Ćwiczenie 1

Klikając na strzałki, prześledź na mapie kierunki migracji europejskich Żydów w okresie XI-XVIII w. Następnie korzystając z funkcji (przeciągnij i upuść), uzupełnij tabelę łącząc ze sobą następujące: państwo, z którego zostali wypędzeni Żydzi, rok, w którym to nastąpiło i państwo, do którego przybyli.


Egipt, Ruś Kijowska
Francja
Hiszpania, Prowansja
Portugalia, kraje basenu Morza Śródziemnego
Północna Afryka, Północne Niemcy, Holandia
Polska, Wielkie Księstwo Litewskie
Krym (1016 rok)
 
Anglia (1290 rok)
 
Francja (1306 rok)
 
Hiszpania (1492 rok)
 
Portugalia (1497 rok)
 
Niemcy, Czechy, Węgry, Austria (1495-1504)
 
Check
Reset

Ćwiczenie 2

  • Na podstawie ilustracji, mapy oraz tekstów źródłowych scharakteryzuj sytuację Żydów w średniowiecznej Europie.
  • Zastanów się, jaki był stosunek władzy świeckiej i kościelnej do wyznawców judaizmu oraz z czego on wynikał.

Ćwiczenie 3



  • Wyjaśnij, dlaczego reformacja protestancka i kontrreformacja nie przyniosły zmiany stosunku chrześcijan do Żydów.
  • Jak wyjaśnisz utrzymywanie się wrogiego nastawienia do Żydów w wiekach XVII i XVIII?

Wypędzenie Żydów z Pragi w 1542 roku według kroniki żydowskiej Józefa Ha-Kohena pt. Emek Hanacha [Dolina płaczu].

W roku 5302, t. j. 1542, spłonęło wiele miast w Niemczech, a dym ich unosił się ku niebu, lecz nigdzie nie odkryto zbrodniarzy, którzy ogień podłożyli. Wówczas obwiniono Żydów i pasterzy, jakoby oni tę zbrodnie popełnili i poddano ich torturom. Na torturach przyznali się do czynów, których nie popełnili, poczem ich spalono na stosach. Spójrz na nich Panie, i ujmij się za nimi! Wówczas to wygnano Żydów z Pragi. W miesiącu Ador opuścili Żydzi to miasto i na wozach udali się do Polski i tam osiedli. Wielu jednak z nich zginęło w drodze, inni zostali pomordowani mieczem. Lecz Pan zmazał ich hańbę, bo już po ich odejściu zgorzało miasto Linc, tak, że nie zostało zeń 20 domów.

Źródło: Majer Bałaban, Historia i literatura żydowska ze szczególnym uwzględnieniem Żydów w Polsce, (reprint) tom II, Lwów-Warszawa-Kraków 1925, s. 67.