Choć od czasów II wojny światowej skrót „SS” jest w całym świecie powszechnie znany, nadal niewiele osób właściwie rozumie jego etymologię. Pochodzi ona bowiem od nazwy organizacji „Die Schutzstaffeln der NSDAP” – przy czym już przy tłumaczeniu na język polski pojawiają się rozbieżności: dawniej najczęściej określano ją mianem „sztafet”, tudzież „eskadr ochronnych”, obecnie natomiast dominuje przekład bardziej odpowiadający rzeczywistości: „oddziały ochronne”.
Początki historii SS zwykło się wiązać z powstałym w 1923 r. Stosstrupp Adolf Hitler, będącym oddziałem ochrony kierownictwa partii. W 1925 r., po szeregu przekształceń organizacyjnych, przyjął ostatecznie ujednoliconą formułę Schutzstaffeln.
Właściwym twórcą i organizatorem SS był mianowany w 1929 r. na stanowisko dowódcy (Reichsführer) Heinrich Himmler. Zdołał on przekonać Hitlera, że doborowe i lojalne oddziały będą mogły stanowić przeciwwagę dla licznych, lecz niezdyscyplinowanych oddziałów szturmowych (Sturmabteilungen – SA). Aby mogły czynić to skutecznie, znacznie rozbudował je kadrowo. Z początkowych kilkuset w końcu lat 20., w dekadę później formacje SS liczyły już ponad 50 tysięcy ludzi.