A- A+

EKSPERYMENTY

KL AUSCHWITZ – OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

KL AUSCHWITZ – OBÓZ KONCENTRACYJNY I ZAGŁADY

EKSPERYMENTY

W KL Auschwitz niektórzy lekarze prowadzili różnorodne eksperymenty pseudomedyczne na więźniach i więźniarkach. Jeden z nich, prof. Carl Clauberg, pracował nad metodą masowej sterylizacji, która polegała na wprowadzeniu do kobiecych dróg rodnych, pod pozorem badania ginekologicznego, specjalnego środka chemicznego. Środek ten wywoływał stan zapalny, a po kilku tygodniach zrośnięcie jajowodów i w efekcie ich niedrożność. Ponadto w rezultacie tych eksperymentów u ofiar, więźniarek żydowskich, występowała wysoka gorączka, zapalenie otrzewnej i krwotoki z dróg rodnych. Część z nich zmarła, część zaś uśmiercono w celu przeprowadzenia sekcji zwłok.

Carl Clauberg

Źródło: APMA-B

Urodził się 18 września 1898 r. w Wupperhoff. Doktor medycyny, ginekolog, profesor Uniwersytetu w Königsberg (Królewiec). W czasie wojny był kierownikiem Kliniki Chorób Kobiecych szpitala p.w. św. Jadwigi w Chorzowie. Od końca 1942 r. do stycznia 1945 r. na zlecenie Reichsführera SS Heinricha Himmlera przeprowadzał w KL Auschwitz eksperymenty sterylizacyjne na więźniarkach Żydówkach. Po wojnie, do października 1955 r., przebywał w niewoli radzieckiej, po czym osiedlił się w RFN. 21 listopada tegoż roku został aresztowany i pozbawiony wszystkich naukowych tytułów. Ponadto niemiecka Związkowa Izba Lekarska odebrała mu prawo wykonywania zawodu. Zmarł w trakcie przygotowań do procesu, 9 sierpnia 1957 r., w więzieniu w Kilonii.

[…] do obozu w Oświęcimiu przyjechał profesor Clauberg i […] powtórnie zaczęto przeprowadzać na mnie eksperymenty, a mianowicie; nagą położono mnie na czarnym stole, z góry nakryto mnie białą szybą ze światłem. Światło w tej sali operacyjnej zgaszono. Następnie do pochwy włożono mi jakiś aparat. Odczuwałam ból, jak przy porodzie. Paliła się czerwona lampka. Potem zrobiono zdjęcie. Ten eksperyment przeprowadzał sam profesor Clauberg, z nim był jeszcze jeden niemiecki lekarz – jego nazwiska nie znam. Na drugi dzień robiono zdjęcia, ale aparatu do pochwy nie wkładano. Następnie po dwóch tygodniach był powtórzony taki sam eksperyment i jeszcze raz po następnych dwóch powtórzony. Oprócz tych eksperymentów, w międzyczasie, robiono mi jakieś zastrzyki w piersi, pierwszy raz trzy zastrzyki i po kilku dniach jeszcze dziewięć zastrzyków naraz. […] W lipcu 1944 roku po raz drugi przyjechał profesor Clauberg i powiedział, że ja już nie nadaję się do eksperymentów i skierowano mnie do Birkenau. Razem ze mną wysłano jeszcze 12 kobiet. Reszta pozostała w 10 bloku.

Źródło: Mitie Harpman, APMA-B, Oświadczenia, t. 1, s. 47.

ZOBACZ BIOGRAM AUTORA

MITIE HARPMAN

Żydówka holenderska, urodzona w 1902 r. w Amsterdamie. Została poddana eksperymentom przeprowadzanym w bloku nr 10 w obozie macierzystym w Auschwitz. Zeznanie złożyła w lutym 1945 r. przed Komisją Radziecką na terenie byłego obozu Auschwitz.

Eksperymenty sterylizacyjne na grupach więźniów i więźniarek żydowskich prowadził również doktor medycyny Horst Schumann. Przy pomocy dwóch aparatów naświetlał promieniami Roentgena mężczyznom jądra, a kobietom jajniki, starając się ustalić optymalne dawki napromieniowania powodujące całkowitą bezpłodność. W następstwie naświetlań występowały na ciałach więźniów ciężkie rany oparzeniowe, popromienne zapalenia oraz trudno gojące się zmiany ropne. Po upływie kilku tygodni część więźniów i więźniarek poddanych eksperymentom sterylizacyjnym była kastrowana operacyjnie w celu laboratoryjnego zbadania naświetlonych narządów rozrodczych i uzyskania porównawczego materiału histologicznego. Natomiast część więźniów w wyniku przeprowadzonych w obozie selekcji została skierowana do komór gazowych.

Horst Schumann

Źródło: APMA-B

Doktor medycyny, członek NSDAP, porucznik Luftwaffe, SS-Sturmbannführer. Urodzony 1 maja 1906 r. w Halle. Od sierpnia 1939 r. kierownik zakładu eutanazyjnego Grafeneck w Wirtembergii, następnie (od grudnia 1940 r.) – zakładu eutanazyjnego w Sonnenstein koło Pirny. Po raz pierwszy przybył do KL Auschwitz w lipcu 1941 r., aby w ramach akcji „14 f 13” (będącej kontynuacją akcji „T4”, podczas której zabijano osoby chore i kalekie) wybrać spośród więźniów przewlekle chorych i ułomnych. Podczas tej selekcji skazał na śmierć (pod pretekstem wyjazdu do sanatorium w Dreźnie) 575 więźniów. Zabito ich tlenkiem węgla w łaźni zakładu eutanazyjnego w Sonnenstein. Po raz drugi przybył do Auschwitz pod koniec 1942 r. w celu opracowania taniej i szybkiej metody sterylizacji. Eksperymenty sterylizacyjne promieniami Roentgena przeprowadził na kilkuset więźniach i więźniarkach żydowskich. Po wojnie, do 1951 r., mieszkał w RFN. Zagrożony aresztowaniem zbiegł do Japonii. W 1955 r. osiedlił się w Sudanie, skąd w 1959 r. zbiegł do Nigerii. W 1960 r. zamieszkał w Ghanie, gdzie, pod naciskiem światowej opinii publicznej, został w 1966 r. aresztowany i ekstradowany do RFN. 23 września 1970 r. stanął przed Sądem Przysięgłych we Frankfurcie nad Menem. Jednak już w kwietniu 1971 r. proces przeciwko Schumannowi umorzono ze względu na jego zły stan zdrowia.

Kolejny lekarz, dr Josef Mengele, prowadził badania antropologiczne na różnych grupach rasowych, głównie Romach, a także nad zagadnieniem bliźniactwa i fizjologią oraz patologią skarlenia (dziedziczność cech u bliźniąt i karłów). Znajdujące się w jego dyspozycji pary żydowskich i romskich bliźniąt oraz osoby z wrodzonymi anomaliami poddawane były badaniom lekarskim, m.in. antropometrycznym, morfologicznym, stomatologicznym, chirurgicznym. Następnie fotografowano je, wykonywano gipsowe odlewy ich szczęk, zabezpieczano odciski palców rąk i nóg. Po zakończeniu badań osoby te zabijano zastrzykami fenolu w serce, po czym przeprowadzano sekcje zwłok i analizy porównawcze organów wewnętrznych. Mengele interesował się również osobami o różnym zabarwieniu tęczówki oka. Zakrapiał im oczy różnego rodzaju substancjami chemicznymi, powodując tym liczne dolegliwości, a nawet utratę wzroku. Prowadził również badania nad przyczynami i metodami leczenia noma faciei (zgorzeli policzka, raka wodnego), choroby nękającej Romów w tzw. obozie cygańskim. Chorzy na tę chorobę, wśród których znaczną grupę stanowiły dzieci, byli czasowo leczeni środkami farmakologicznymi, mieli także zaleconą specjalną dietę. Z rozkazu Mengelego wybrane dzieci były zabijane, a ich zwłoki (lub części zwłok) przewożone do Instytutu Higieny SS w Rajsku dla przeprowadzenia badań histopatologicznych.

Josef Mengele

Źródło: APMA-B

Urodzony 16 marca 1911 r. w Günzburgu, doktor filozofii i medycyny. Członek NSDAP. W latach 1938–1940 służył w Wehrmachcie, później został wcielony do Waffen-SS. Od lutego do maja 1943 r. służył na froncie, w czasie walk został ranny. Na własne życzenie został przeniesiony do Auschwitz, aby tam prowadzić badania medyczne i antropologiczne. Objął stanowisko lekarza w tzw. obozie cygańskim (odcinek BIIe) w Birkenau. Od sierpnia do grudnia 1944 r. pełnił również funkcję 1. lekarza KL Auschwitz II-Birkenau i podlegały mu wszystkie odcinki zamieszkałe przez więźniarki i więźniów w tym obozie. W listopadzie 1944 r. objął stanowisko lekarza SS w szpitalu esesmańskim w Birkenau. W KL Auschwitz przeprowadzał eksperymenty dotyczące ciąży mnogiej i warunków jej powstawania, doświadczenia nad dziedzicznością cech u bliźniąt i karłów oraz badania nad rakiem wodnym (nomą). Nigdy i nigdzie nie został ukarany za swoje zbrodnie. W 1949 r. wyemigrował do Argentyny. Często zmieniał miejsce pobytu, ponieważ ciągle był poszukiwany. Zmarł w 1979 r. w Brazylii.

Jeżeli chodzi o eksperymenty przeprowadzane na nas przez samego dr. Mengele, to przypominam sobie, że miały miejsce nie więcej jak 2–3 razy. Najczęściej eksperymenty przeprowadzali na nas lekarze więźniowie na jego polecenie. Odbywały się one nieregularnie […] Co kilka dni byliśmy wzywani parami np. „Zwilinge Klein winni stawić się w tym dniu w tym bloku”. Do gabinetu dr. Mengele chodziliśmy na teren obozu cygańskiego. Wzywano nas do różnych badań: do pobierania krwi, do dentysty, do okulisty. Pobieranie krwi odbywało się dość często i nie jestem pewien, czy przy okazji czegoś nam nie wstrzykiwano do organizmu. Szczególnie przykre były badania okulistyczne, podczas których wpuszczano nam do oczu jakieś krople, a następnie obserwowano, co się dzieje z naszymi oczami. Dr Mengele przeprowadzał wyłącznie badania typu klinicznego. Kazał nam się rozbierać i badał całe ciało. Nigdy nie dokonywał zabiegów. […]


Charakteryzując postawę dr. Mengele w stosunku do nas, swoich pacjentów, ogólnie można powiedzieć, że zachowywał się „poprawnie”, nigdy nas nie bił, a nawet jego nazwisko często służyło nam za swego rodzaju ochronę. Np. zdarzyło się, że jakiś kapo czy esesman znęcał się nad którymś z nas, wtedy krzyczeliśmy, aby przestał, bo poskarżymy się dr. Mengele i to skutkowało. W swoim gabinecie dr Mengele przyjmował nas w asyście pielęgniarki-więźniarki i tłumacza. […] Wchodziliśmy do gabinetu zawsze parami. Ja wchodziłem zawsze z moim bratem. […] W naszej grupie bliźniąt nie było przypadku, aby ktoś nie wrócił z badań u dr. Mengele. Twierdzę, że dr Mengele nie zabijał, dopóki nie skończył zaplanowanych przez siebie eksperymentów na osobach żywych. Z naszej grupy nikogo nie zdążył zamordować […]

Źródło: Otto Klein, APMA-B, Oświadczenia, t. 125, s.124-126.

ZOBACZ BIOGRAM AUTORA

OTTO KLEIN

Urodził się 7 czerwca 1932 r. Do KL Auschwitz został deportowany 27 czerwca 1944 r. Otrzymał numer obozowy A 5332. Podczas selekcji tuż po przybyciu do obozu wybrany został, wraz z bratem bliźniakiem, do eksperymentów dr. Josefa Mengelego. Wyzwolony 27 stycznia 1945 r. w Auschwitz.

Badania nad zmianami w organizmie ludzkim spowodowanymi głodem oraz nad zanikiem brunatnym wątroby prowadził profesor anatomii Uniwersytetu w Münster, dr Johann Paul Kremer. W celu przeprowadzenia tych badań skrajnie wycieńczeni więźniowie, wybrani przez Kremera w obozowym szpitalu, byli uśmiercani dosercowym zastrzykiem w serce, a ich zwłoki wykorzystywane jako „materiał” do badań. Krótko po zgonie z ciał pomordowanych pobierane były wycinki wątroby, śledziony oraz trzustki i zabezpieczane jako preparaty. Z kolei dr Eduard Wirths podjął się badań nad rakiem szyjki macicy. Specjalnie dla niego wybrana została grupa więźniarek żydowskich, które poddano badaniom mającym na celu wykrycie stanów przedrakowych części pochwowej macicy. W przypadku, gdy podejrzewano chorobę lub została ona wykryta, dokonywano amputacji szyjki i odsyłano pozyskany materiał do pracowni histologicznej w Hamburgu.

Johann Paul Kremer

Źródło: APMA-B

Urodził się 26 grudnia 1883 r. Doktor medycyny i filozofii. Profesor Uniwersytetu w Münster. Członek NSDAP od 30 lipca 1932 r., Allgemeine SS od 1935 r. i Waffen SS od 1941 r. Przed przybyciem do Auschwitz zatrudniony był w Głównym Urzędzie Sanitarnym SS w Berlinie i szpitalach oddziałów frontowych Waffen SS w Dachau i Pradze. 30 sierpnia 1942 r. został odkomenderowany do KL Auschwitz w zastępstwie za jednego z chorych lekarzy obozowych. W KL Auschwitz pełnił służbę do 18 listopada 1942 r. Kierując się własnymi zainteresowaniami, prowadził doświadczenia nad brunatnym zanikiem wątroby oraz badania nad organizmem ludzkim wycieńczonym chorobą głodową. Pisał w obozie pamiętnik, w którym odnotowywał ważniejsze wydarzenia dnia, m.in. swój udział w selekcjach. Po opuszczeniu KL Auschwitz kontynuował służbę lekarską w jednostkach Waffen SS stacjonujących w Pradze. 30 stycznia 1943 r. awansował do stopnia Obersturmführera. Po wojnie został ekstradowany do Polski i wyrokiem Najwyższego Trybunału Narodowego 22 grudnia 1947 r. został skazany na karę śmierci. Karę tę zamieniono mu na dożywotnie więzienie. W 1958 r. został zwolniony i reekstradowany do RFN. Tam ponownie postawiono go przed sądem i uznano winnym zarzucanych mu czynów, zaliczając mu jednak odbytą w Polsce, 10-letnią karę pozbawienia wolności.

W 1944 r. do KL Auschwitz został skierowany lekarz Wehrmachtu Emil Kaschub, który prowadził badania nad wykrywaniem różnych metod markieranctwa (pozorowania chorób), stosowanych przez żołnierzy niemieckich (zwłaszcza na froncie wschodnim), którzy m.in. w sztuczny sposób powodowali rany, owrzodzenia lub wywoływali gorączkę. W związku z tym Kaschub wstrzykiwał więźniom w kończyny lub wcierał im w skórę różnego rodzaju substancje toksyczne. Podawał także leki doustne, aby wywołać u więźniów te same objawy chorobowe, jakie zgłaszali żołnierze niemieccy. Ofiarą jego badań padło kilkudziesięciu Żydów, u których wywołał stany zapalne, zmiany ropne i trudno gojące się owrzodzenia, prowadzące do martwicy tkanek. Część spośród nich wskutek przeprowadzonych w obozie selekcji została skierowana do komór gazowych.

Do obozu oświęcimskiego przywieziono mnie w czerwcu 1944 roku. Na początku sierpnia 1944 roku z głodu spuchły mi nogi i jako chorego umieszczono mnie w 19 bloku […] w Auschwitz. Około 22 sierpnia 1944 roku do naszego – 19 bloku przyszła komisja pod kierownictwem lekarza naczelnego obozu dr. Klajsa [Kleina]. Przyszedł z nim st. sierżant SS Emil Kaszur [Kaschub]. Podczas przeglądu chorych wybrali 20 ludzi, wszystkich w moim wieku i skierowali do 28 bloku, gdzie umieszczono nas w izolatce nr 13. Emil Kaschub zabronił esesmanom wypuszczać nas i nie pozwalano nam kontaktować się z innymi osobami. Z sali wyprowadzano nas tylko raz na dobę za potrzebą. W pozostałym czasie wstawiano do sali „kible”. Po umieszczeniu nas w sali nr 13, na drugi dzień Emil Kaschub w obecności więźnia adwokata dr. Szterna [Schterna] i węgierskiego lekarza [więźnia] Szwarca [Schwarza] zaczął przeprowadzać na nas różne eksperymenty.


Emil Kaschub osobiście brał każdego z nas i specjalną piłką zdejmował wierzchnią warstwę skóry z łydki, a potem jednemu smarował ranę jakąś maścią, innemu płynem. Tak zrobił z nami wszystkimi dwudziestoma, a potem obserwował nas, tzn. proces jątrzenia skóry lub ściągania rany. Codziennie robił zdjęcie naszych ran i jak tylko potrzebne mu rany dochodziły do pełnego rozkładu, każdemu z nas wycinał zarażone komórki wraz z mięśniami i zabierał je. Takiemu eksperymentowi poddawany byłem nie tylko ja, ale i moi przyjaciele z obozu. […]


Podczas fotografowania zarażonej części ciała Emil Kaschub każdego z nas stawiał na stole. Okna pokoju zasłaniał i przy oświetleniu reflektorów robił zdjęcia. Wtedy pytał: „No i jak, boli?” i otrzymawszy odpowiedź „tak”, mówił – „a jak niemiecki żołnierz cierpi wszelkie niedogodności za was, parszywych Żydów”.


Później Emil Kaschub wyjechał do Brukseli. Podczas jego nieobecności wielu z nas pomógł uratować dr Schwarz, który usilnie leczył nas i tych, którzy byli już zdrowi, kierował na inne bloki. Ale tych, których Schwarz nie był w stanie wyleczyć, zgodnie z zarządzeniem administracji obozu, kierowano do krematorium i spalano.

Źródło: Tomasz Bardij, APMA-B, Inne Zespoły, t. 1/1, t. 2, s. 75-79.

ZOBACZ BIOGRAM AUTORA

TOMASZ BARDIJ

Żyd węgierski, urodził się w 1923 r. w Budapeszcie. Zeznania złożone w lutym 1945 r. przed Komisją Radziecką działającą na terenie wyzwolonego obozu. Tomasz Bardij był ofiarą eksperymentów lekarza Wehrmachtu Emila Kaschuba.

W latach 1941-1944 lekarze SS: Friedrich Entress, Helmuth Vetter, Eduard Wirths, a także w mniejszym stopniu Fritz Klein, Werner Rhode, Hans Wilhelm König, Bruno Weber, Victor Capesius (farmaceuta, kierownik apteki w obozie), wypróbowywali skuteczność nowych preparatów i leków, które były podawane pod różnymi postaciami i w różnych dawkach więźniom cierpiącym na choroby zakaźne. W wielu przypadkach więźniów specjalnie zarażano tymi chorobami. W rezultacie eksperymentów występowały u nich często krwawe wymioty, bolesne krwawe biegunki i zaburzenia krążenia. W przypadku śmierci niektórych z nich przeprowadzano sekcję zwłok w celu stwierdzenia ewentualnych zmian w narządach wewnętrznych, świadczących o działaniu podanych leków.